Vishay/Dale RNC50K2433FRB14
RNC50K2433FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2433FRB14
Brief Description
RES 243K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2433FRB14.pdf
Availability of RNC50K2433FRB14
QUANTITY
RNC50K2433FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2433FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K2433FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2433FRB14
Related LinksRNC50K2, RNC50K2433FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2433FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K2433FRB14
IC MIFARE ULTRALIGHT FCP datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONTROL LOG 8 IN 6 OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .1" T/H datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC HYBRID MOD AUD PWR AMP AB 2CH datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 17.78MM datasheet.pdf