Vishay/Dale RNC50K2672FPB14
RNC50K2672FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2672FPB14
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2672FPB14.pdf
Availability of RNC50K2672FPB14
QUANTITY
RNC50K2672FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2672FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K2672FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2672FPB14
Related LinksRNC50K2, RNC50K2672FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2672FPB14 Details Description
Related parts for RNC50K2672FPB14
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC CURRENT GAUGE PREC 8SOIC datasheet.pdf
IR LED 680NM 30 DEG FLAT TOP datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
MUX/DEMUX 12-24BIT 2:1 56SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 400MA 790 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf