Vishay/Dale RNC50K4990FRRE6
RNC50K4990FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K4990FRRE6
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K4990FRRE6.pdf
Availability of RNC50K4990FRRE6
QUANTITY
RNC50K4990FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K4990FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50K4990FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K4990FRRE6
Related LinksRNC50K4, RNC50K4990FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K4990FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50K4990FRRE6
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SCR BRIDGE 600V 25A PACE-PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 12POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS 0.156 datasheet.pdf
CBL USB MNI A RCPT-B PLUG 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.5A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf