Vishay/Dale RNC50K71R5FMB14
RNC50K71R5FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K71R5FMB14
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K71R5FMB14.pdf
Availability of RNC50K71R5FMB14
QUANTITY
RNC50K71R5FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K71R5FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K71R5FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K71R5FMB14
Related LinksRNC50K7, RNC50K71R5FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K71R5FMB14 Details Description
Related parts for RNC50K71R5FMB14
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
RES SMD 11.4KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf