Vishay/Dale RNC55H1000BSB14
RNC55H1000BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1000BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1000BSB14.pdf
Availability of RNC55H1000BSB14
QUANTITY
RNC55H1000BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1000BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1000BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1000BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1000BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1000BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1000BSB14
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS DL R/A datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 25POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf