Vishay/Dale RNC55H1000FSRE6
RNC55H1000FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1000FSRE6
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1000FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1000FSRE6
QUANTITY
RNC55H1000FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1000FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1000FSRE6
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1000FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1000FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1000FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1000FSRE6
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2491-002 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CABLE GLAND PG36 BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK DPDT datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN FFC HDR 8POS 2.54MM datasheet.pdf