Vishay/Dale RNC55H1004BRRE6
RNC55H1004BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1004BRRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1004BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1004BRRE6
QUANTITY
RNC55H1004BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1004BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1004BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1004BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1004BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1004BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1004BRRE6
IC DETECTOR VOLT 2.9V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V PNL MNT datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.2V 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CLIP BATTERY STEEL 200A BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf