Vishay/Dale RNC55H1011BSB14
RNC55H1011BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1011BSB14
Brief Description
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1011BSB14.pdf
Availability of RNC55H1011BSB14
QUANTITY
RNC55H1011BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1011BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1011BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1011BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1011BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1011BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1011BSB14
EVALUATION PLATFORM HI5746 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HART MODEM LP INT OSC 24LFCSP datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 3CKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf