Vishay/Dale RNC55H1020FSR36
RNC55H1020FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1020FSR36
Brief Description
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1020FSR36.pdf
Availability of RNC55H1020FSR36
QUANTITY
RNC55H1020FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1020FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1020FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1020FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1020FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1020FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1020FSR36
RES SMD 29.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 420 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP380HMU20 LOAD SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
TERMINAL ZAD ZT/ZPS2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
SOCKET CONTACT CRIMP 39POS datasheet.pdf