Vishay/Dale RNC55H1022DPB14
RNC55H1022DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1022DPB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1022DPB14.pdf
Availability of RNC55H1022DPB14
QUANTITY
RNC55H1022DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1022DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1022DPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1022DPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1022DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1022DPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1022DPB14
IC REG LDO 6.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 1164 I/O 1696FCBGA datasheet.pdf
CLOSING PLATE 4X4" datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 910MA 465 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf