Vishay/Dale RNC55H1023BSRE6
RNC55H1023BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1023BSRE6
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1023BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1023BSRE6
QUANTITY
RNC55H1023BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1023BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1023BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1023BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1023BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1023BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1023BSRE6
RESONATOR CERAMIC 50MHZ datasheet.pdf
CONN TERMINAL DBL FACE 22-16AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
LCD COLOR TOUCH TFT 3.2" QVGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC VCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
MODULE ZULU TELEMETRY 2KM SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 218.72VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf