Vishay/Dale RNC55H1023FSR36
RNC55H1023FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1023FSR36
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1023FSR36.pdf
Availability of RNC55H1023FSR36
QUANTITY
RNC55H1023FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1023FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1023FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1023FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1023FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1023FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1023FSR36
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf