Vishay/Dale RNC55H1030FPB14
RNC55H1030FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1030FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 103 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1030FPB14.pdf
Availability of RNC55H1030FPB14
QUANTITY
RNC55H1030FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1030FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1030FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)103
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1030FPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1030FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1030FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1030FPB14
JUMPER-H1504TR/A2015N/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC R6 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf