Vishay/Dale RNC55H1041BSRSL
RNC55H1041BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1041BSRSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1041BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1041BSRSL
QUANTITY
RNC55H1041BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1041BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1041BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1041BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1041BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1041BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1041BSRSL
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR 10mH 1A COMMON MODE datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SMINI4 datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf