Vishay/Dale RNC55H1041DSBSL
RNC55H1041DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1041DSBSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1041DSBSL.pdf
Availability of RNC55H1041DSBSL
QUANTITY
RNC55H1041DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1041DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1041DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1041DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1041DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1041DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1041DSBSL
RES ARRAY 13 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 330 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP EXT TL POL/GDE 30 SAU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
STOCK RELEASE BUTTON 281014 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM datasheet.pdf