Vishay/Dale RNC55H1052BRRSL
RNC55H1052BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1052BRRSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1052BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1052BRRSL
QUANTITY
RNC55H1052BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1052BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1052BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1052BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1052BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1052BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1052BRRSL
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
GLOSSY POSTER SPANISH 18.00 X 24 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIG 0.7" PURE GRN datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf