Vishay/Dale RNC55H1052FRBSL
RNC55H1052FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1052FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1052FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1052FRBSL
QUANTITY
RNC55H1052FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1052FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1052FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1052FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1052FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1052FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1052FRBSL
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-346 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TOOL HAND USE WITH RG-179U CABLE datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC PCI SW 8LANE 2PORT 324-CABGA datasheet.pdf
BIDIRECTIONAL WIRELESS DIN RAIL datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf