Vishay/Dale RNC55H1054FSRE6
RNC55H1054FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1054FSRE6
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1054FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1054FSRE6
QUANTITY
RNC55H1054FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1054FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1054FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1054FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1054FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1054FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1054FSRE6
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 104 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 3.6V 2AH NIMH datasheet.pdf