Vishay/Dale RNC55H1092BRRE6
RNC55H1092BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1092BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1092BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1092BRRE6
QUANTITY
RNC55H1092BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1092BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1092BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1092BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1092BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1092BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1092BRRE6
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL PNL MNT datasheet.pdf
PDL 4P PLUG 3.96 S/R(GWT) NAT datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 72" RBW JACKP datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A datasheet.pdf