Vishay/Dale RNC55H1092BRRSL
RNC55H1092BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1092BRRSL
Brief Description
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1092BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1092BRRSL
QUANTITY
RNC55H1092BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1092BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1092BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1092BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1092BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1092BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1092BRRSL
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DDC264 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 1.25A THRU datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf