Vishay/Dale RNC55H1093DSBSL
RNC55H1093DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093DSBSL.pdf
Availability of RNC55H1093DSBSL
QUANTITY
RNC55H1093DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1093DSBSL
RES SMD 205K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf