Vishay/Dale RNC55H10R0BSR36
RNC55H10R0BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0BSR36
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0BSR36.pdf
Availability of RNC55H10R0BSR36
QUANTITY
RNC55H10R0BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H10R0BSR36
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 5A datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 220/240VAC datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf