Vishay/Dale RNC55H10R0FMR36
RNC55H10R0FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0FMR36
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0FMR36.pdf
Availability of RNC55H10R0FMR36
QUANTITY
RNC55H10R0FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0FMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0FMR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0FMR36 Details Description
Related parts for RNC55H10R0FMR36
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CABLE SCSI INTERNAL 3-DRIVE 3' datasheet.pdf
OPTOISO 15KV TRANS W/BASE AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf