Vishay/Dale RNC55H10R2BRB14
RNC55H10R2BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R2BRB14
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R2BRB14.pdf
Availability of RNC55H10R2BRB14
QUANTITY
RNC55H10R2BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R2BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R2BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R2BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R2BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R2BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R2BRB14
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
SWITCH DIP 3POS TOP SLIDE 50V datasheet.pdf