Vishay/Dale RNC55H10R5DSRE6
RNC55H10R5DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R5DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R5DSRE6.pdf
Availability of RNC55H10R5DSRE6
QUANTITY
RNC55H10R5DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R5DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R5DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R5DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R5DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R5DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H10R5DSRE6
FEMALE SCREWLOCK EACH KIT=10PCS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
QUICK SHRINK WRAP 100MMX300MM datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP CER 250PF 8KV datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf