Vishay/Dale RNC55H10R5DSRE6
RNC55H10R5DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R5DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R5DSRE6.pdf
Availability of RNC55H10R5DSRE6
QUANTITY
RNC55H10R5DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R5DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R5DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R5DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R5DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R5DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H10R5DSRE6
CARD GUIDE NARROW NAT 5" datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.6A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PWR SWITCH PROT SGL SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 4POS YEL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 7MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf