Vishay/Dale RNC55H10R7BSB14
RNC55H10R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R7BSB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R7BSB14.pdf
Availability of RNC55H10R7BSB14
QUANTITY
RNC55H10R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R7BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R7BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R7BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIDIR 16QFN datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 1M datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.9A (Switch) Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 36M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP PMI LARGE TORPEDO YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 4V 0603 datasheet.pdf