Vishay/Dale RNC55H10R7FSRE6
RNC55H10R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R7FSRE6
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55H10R7FSRE6
QUANTITY
RNC55H10R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R7FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H10R7FSRE6
KIT CIRCULAR XRC PLUGS & RECPT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
COPPER SFP TXRX 1.25GB/S datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
KTB MOPL 5535 MSZN datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 30POS datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 10S ADJ, 220V datasheet.pdf