Vishay/Dale RNC55H10R9BRB14
RNC55H10R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R9BRB14
Brief Description
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H10R9BRB14
QUANTITY
RNC55H10R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R9BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R9BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R9BRB14
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300 PSI 4-20 MA 1/8 NPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V JB 0201 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf