Vishay/Dale RNC55H1100DSB14
RNC55H1100DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1100DSB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1100DSB14.pdf
Availability of RNC55H1100DSB14
QUANTITY
RNC55H1100DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1100DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1100DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1100DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1100DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1100DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1100DSB14
FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG316 36" datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCP3337 ADJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf