Vishay/Dale RNC55H1100FRB14
RNC55H1100FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1100FRB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1100FRB14.pdf
Availability of RNC55H1100FRB14
QUANTITY
RNC55H1100FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1100FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1100FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1100FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1100FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1100FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1100FRB14
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf