Vishay/Dale RNC55H1101BSB14
RNC55H1101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1101BSB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1101BSB14.pdf
Availability of RNC55H1101BSB14
QUANTITY
RNC55H1101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1101BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1101BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1101BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1101BSB14
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC SM 3M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SNSW 10A SOLDER NONE datasheet.pdf