Vishay/Dale RNC55H1102BSR36
RNC55H1102BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1102BSR36
Brief Description
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1102BSR36.pdf
Availability of RNC55H1102BSR36
QUANTITY
RNC55H1102BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1102BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1102BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1102BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1102BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1102BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1102BSR36
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 54MA 68 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf