Vishay/Dale RWR81S1R74DRB12
RWR81S1R74DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R74DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R74DRB12.pdf
Availability of RWR81S1R74DRB12
QUANTITY
RWR81S1R74DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R74DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R74DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R74DRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R74DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R74DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R74DRB12
FIXED IND 1.5UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 75 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY MODULE 4PDT 24VDC datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
BB KO PNCH 1-1/2 datasheet.pdf
CASE PLSTC BLACK 46.6"LX16.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf