United Chemi-Con EKMM451VEN471MA50T
EKMM451VEN471MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM451VEN471MA50T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMM451VEN471MA50T.pdf
Availability of EKMM451VEN471MA50T
QUANTITY
EKMM451VEN471MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM451VEN471MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMM451VEN471MA50T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM451VEN471MA50T
Related LinksEKMM451VE, EKMM451VEN471MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM451VEN471MA50T Details Description
Related parts for EKMM451VEN471MA50T
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR 4P 2-3POS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 400MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP TACTILE RND GRAY/TRANS LENS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 171.36MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf