Vishay/Dale RNC55H1102DSBSL
RNC55H1102DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1102DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1102DSBSL.pdf
Availability of RNC55H1102DSBSL
QUANTITY
RNC55H1102DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1102DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1102DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1102DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1102DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1102DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1102DSBSL
IC MOSFET LS DRIVER 5A SOT-223 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC14S/AE14G/CKC14S datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 5POS PCB R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 50W 10A datasheet.pdf