Vishay/Dale RNC55H1110BRB14
RNC55H1110BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1110BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1110BRB14.pdf
Availability of RNC55H1110BRB14
QUANTITY
RNC55H1110BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1110BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1110BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1110BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1110BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1110BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1110BRB14
IC DOC2000 768MB 32-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 24PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF C TYPE datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
DC TO DC CONVERTER 5V 20A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf