Vishay/Dale RNC55H1113FSB14
RNC55H1113FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1113FSB14
Brief Description
RES 111K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1113FSB14.pdf
Availability of RNC55H1113FSB14
QUANTITY
RNC55H1113FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1113FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1113FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1113FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1113FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1113FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1113FSB14
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ2 PG21 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 205 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
LMZF 5/5/135 3.5 GR datasheet.pdf
02P MTA100 CONN ASSY 22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf