Vishay/Dale RNC55H1131FMRE6
RNC55H1131FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1131FMRE6
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1131FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1131FMRE6
QUANTITY
RNC55H1131FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1131FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1131FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1131FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1131FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1131FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1131FMRE6
MODULE POWER ENTRY 10A datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 250A 32VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.7A 120 MOHM datasheet.pdf
KIT VIRTEX-6 CHAR ML628 JAPAN datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf