Vishay/Dale RNC55H1132BRB14
RNC55H1132BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1132BRB14
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1132BRB14.pdf
Availability of RNC55H1132BRB14
QUANTITY
RNC55H1132BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1132BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1132BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1132BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1132BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1132BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1132BRB14
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf