Vishay/Dale RNC55H1142BSBSL
RNC55H1142BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1142BSBSL
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1142BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1142BSBSL
QUANTITY
RNC55H1142BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1142BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1142BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1142BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1142BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1142BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1142BSBSL
FIXED IND 10UH 235MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf