Vishay/Dale RNC55H1142BSBSL
RNC55H1142BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1142BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1142BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1142BSBSL
QUANTITY
RNC55H1142BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1142BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1142BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1142BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1142BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1142BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1142BSBSL
CONN SPRING CONT 45 POS .137 SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
US CORDSET 10A 1.5M V-LOCK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED 18MM AMBER 5V TAB PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf