Vishay/Dale RNC55H1150BSRSL
RNC55H1150BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1150BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1150BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1150BSRSL
QUANTITY
RNC55H1150BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1150BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1150BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1150BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1150BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1150BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1150BSRSL
CAP MICA 56PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 5A TO220 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO216 datasheet.pdf