Vishay/Dale RNC55H1171FSB14
RNC55H1171FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1171FSB14
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1171FSB14.pdf
Availability of RNC55H1171FSB14
QUANTITY
RNC55H1171FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1171FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1171FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1171FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1171FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1171FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1171FSB14
MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 2.5MM datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V D W/TAB datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNOB PLASTIC 1/4" DIA BLACK datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ 16SO datasheet.pdf
BUS BAR 20' HT SHRINK RD 6.780" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 667MHZ datasheet.pdf