Omron Automation & Safety A22L-DA-24A-02M
A22L-DA-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-24A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-24A-02M.pdf
Availability of A22L-DA-24A-02M
QUANTITY
A22L-DA-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-24A-02M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-24A-02M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-DA-24A-02M
TRANS PNP 80V 0.7A ATV datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 23 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf