Vishay/Dale RNC55H1172BSB14
RNC55H1172BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1172BSB14
Brief Description
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1172BSB14.pdf
Availability of RNC55H1172BSB14
QUANTITY
RNC55H1172BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1172BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1172BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1172BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1172BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1172BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1172BSB14
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SUBMIN SPDT 3A 28VDC datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR BAIL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf