Vishay/Dale RNC55H1182FSRE6
RNC55H1182FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1182FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1182FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1182FSRE6
QUANTITY
RNC55H1182FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1182FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1182FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1182FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1182FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1182FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1182FSRE6
CAP TRIMMER 2-15PF 100V TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 650MA 930 MOHM datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 5MM YEL datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 240MA 650 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
1000UF 50V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf