Vishay/Dale RNC55H11R0DSB14
RNC55H11R0DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R0DSB14
Brief Description
RES 11 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R0DSB14.pdf
Availability of RNC55H11R0DSB14
QUANTITY
RNC55H11R0DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R0DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R0DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R0DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R0DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R0DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R0DSB14
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
EUROCARD TYPE D datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 48V datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HAN U 64 GASKET 5 MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCXO 2.5V ACT HI/HI Z SMD datasheet.pdf