Vishay/Dale RNC55H11R3DSB14
RNC55H11R3DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R3DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R3DSB14.pdf
Availability of RNC55H11R3DSB14
QUANTITY
RNC55H11R3DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R3DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R3DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R3DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R3DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R3DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R3DSB14
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 6DFN datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 700MA 1.46 OHM datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1000V 700A datasheet.pdf
CAP CER 30PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
HDM DE MIDPLANE OPN END 30 SAU datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf