Vishay/Dale RNC55H11R3DSRE6
RNC55H11R3DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R3DSRE6
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R3DSRE6.pdf
Availability of RNC55H11R3DSRE6
QUANTITY
RNC55H11R3DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R3DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R3DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R3DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R3DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R3DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H11R3DSRE6
CONN RING TONGUE 10-12AWG PIDG datasheet.pdf
FAN AXIAL 76X37MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC TIMER CTRL TRIAC/RELAY 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 64VQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP SILICON 1.8PF 50V 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V D2PAK datasheet.pdf
6 CKT PICOFLEX 70 MM LONG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 51MM datasheet.pdf